Antykwariat, któremu zlecono sprzedaż książki o zagładzie Indian, (dzieło autorstwa hiszpańskiego Dominikanina Bartolomé de Las Casas, Narratio regionum indicarum per hispanos Quosdam devastatarum verissima: priùs quidem per Episcopum Bartholomæum Casaum, natione Hispanum Hispaniae conscripta, napisane zostało w 1551 r. w obronie Indian Nowego Świata przed okrutnym traktowaniem ich przez Hiszpanów) przekazał informację, że wielkie zaangażowanie Fundacji XX. Czartoryskich w działania mające na celu nabycie książki, były dla jej właściciela dużym i miłym zaskoczeniem. W uznaniu tej postawy, zdecydował on zrezygnować ze sprzedaży i postanowił przekazać książkę, jako darowiznę, do zbiorów Biblioteki XX. Czartoryskich. W ten sposób ta cenna pozycja powróciła na swoje dawne miejsce....

 

Zarząd Fundacji XX. Czartoryskich

https://www.facebook.com/czartoryscy/

www.muzeum.czartoryskich.pl

 


XXI wiek w Muzeum XX. Czartoryskich w Krakowie

Remont i modernizacja Muzeum XX. Czartoryskich w Krakowie to obecnie jeden z najważniejszych projektów muzealnych w Polsce. Jego głównym celem jest dostosowanie najstarszego polskiego muzeum do standardów XXI w. i kontynuowanie misji „Przeszłość Przyszłości", wyznaczonej przez księżnę Izabelę Czartoryską, która w 1801 r. w Puławach otworzyła Świątynię Pamięci, zwaną później Świątynią Sybilli, pierwsze polskie muzeum narodowe.
Kompleksowy remont i modernizacja Muzeum rozpoczęły się w styczniu 2010 r. od dyslokacji zbiorów. W kwietniu 2012 r. dobiegł końca etap prac wykonywanych w ramach projektu Zabezpieczenie przed zniszczeniem i kradzieżą zasobów Fundacji Książąt Czartoryskich przy Muzeum Narodowym w Krakowie jako forma ochrony kulturowego dziedzictwa europejskiego.

Obecnie realizowany jest ostatni etap modernizacji, polegający na urządzaniu wystawy w salach galeryjnych i przystosowaniu wszystkich wnętrz do nowoczesnych funkcji muzealnych.

Ponowne otwarcie Muzeum jest planowane w 2018 r.

Wkrótce tam wejdziesz i odkryjesz nowe przestrzenie dla wielkiej sztuki.

Już teraz odwiedź www.muzeum.czartoryskich.pl.

Sponsorzy